2024-05-20

Tarjáni Képek

Fény(tény)képek Salgótarján és Nógrád vármegye jelenéből és múltjából. Jártamban – keltemben a világ.

Egyszer volt egy újság…

Egy rövid életű újság, ami ma hiányzik Salgótarjánból. Az első szám polgármesteri köszöntővel indult 2006-ban. 2008-ban megjelent a 10. szám is -egyben az utolsó-, melyben még az alapító Ercsényi Ferenc bizakodó az újság  jövőjét illetően.

A salgótarjáni „Tarjáni Városlakó” című lap az alapító szándéka szerint kulturális, közéleti periodikaként jegyzi magát. Hiánypótló a maga nemében, hiszen Salgótarjánnak jelenleg nincs ilyen típusú kiadványa.
Nemcsak polgármesterként, de egyszerű városlakóként is nagy örömmel konstatáltam a lap elindulását. Úgy gondolom, ebbéli örömömben nem vagyok egyedül, mert biztosra veszem, hogy városunk polgárai is így vannak ezzel és többségük átérzi ennek a pillanatnak a helyi kultúrtörténeti jelentőségét.
Ugyanis, pontosan az elindulás tényéből is kiolvasható abbéli reményünk, hogy városi identitásunk, otthonosság érzetünk, közösségi életünk szellemi-lelki építőelemévé válhat ez a most induló lap.
Kívánom, hogy legyen minél több jól felkészült újságírója, munkatársa, legyenek bőkezű, a gondtalan működést biztosítani tudó mecénásai. És nem utolsó sorban, kívánok sok érdeklődő olvasót, akik időről-időre izgalommal várják a megjelenő számokat, a városi közéletről, a társasági és kulturális élet híreiről, a város szellemi életéről, annak folyamatairól, jelenségeiről, eseményeiről és személyiségeiről szóló „tudósításokat”. Egyszóval, kívánok a Szerkesztőségnek minél több olyan városlakót, akik szeretni fogják a salgótarjáni „Városlakó”-t!

Puszta Béla
polgármester

„Úgy november eleje táján egyik barátommal beszélgetve szóba került, hogy karácsony előtt a 10. száma is megjelenik a Városlakónak. Barátom reagálása erre lakonikusan tömör és egy alapvetően kulturális lapban nehezen idézhető, én azonban ezt most mégis megteszem: „a fene sem gondolta volna”, mondta ő.
Igaza volt, tényleg kevesen hitték – talán még mi magunk sem –, hogy a mai Magyarországon, pláne Salgótarjánban egy folyóirat, amelyben nincs bulvár; amelyben nincs politikai lejáratás, adok-kapok; amelyben nincs horoszkóp és tévéműsor; nos, egy ilyen folyóirat megél több, mint két évet.
Ma, amikor jószerivel csak azok a lapok sikeresek, amelyekben celebek bogárevéseiről, noname „sztárjaink” intim testrészeiről és azok használatáról, magán- és családi életükről és úgy általában: vélt és valós botrányokról lehet olvasni, lapunk léte kisebb fajta csodának is beillik.
A Tarjáni Városlakó azonban mindvégig megmaradt eredeti missziójánál: 10 számon át, két és fél éven keresztül mutatta be szűkebb pátriánk értékeit, a közöttünk élő nagyszerű embereket, alkotókat és művészeket, az elismerésre méltó produkciókat, teljesítményeket nyújtó csoportokat, közösségeket.
Bemutatott sok értékes kezdeményezést, városunk sok-sok történelmi emlékét, közel és távoli múltunk számtalan érdekességét.
Elvittük városunk jó hírét a világba, megmutattuk a világnak, hogy minden ellenkező állítások ellenére is hihetetlenül „gazdag” város vagyunk.
Köszönet ezért MINDENKINEK, aki a lap alkotásában részt vett, akik csinálták, azoknak, akik cikkeikkel és írásaikkal, nem utolsósorban fotóikkal megtöltötték tartalommal a Városlakót! Köszönet Nekik, mert nem pénzért dolgoztak, munkájukat csak nagyon ritkán volt mód (és akkor is csak jelképesen) honorálni. Azért csinálták és csinálják, mert szerették és szeretik a Városlakót.
Köszönet azoknak, akik jelentős anyagi segítséget nyújtva lehetővé tették a lap megjelenését!
Lesz-e 20. vagy 50. Tarjáni Városlakó? Azt hiszem, ezt most egyikünk sem tudja. Ma, amikor a pénzszűke alapvetően befolyásolja mindennapjainkat, akkor bizton állítani és vállalni igen kockázatos lenne. Mi, akik szeretnénk, ha ez az érték nem veszne el, és megmaradna sokunk örömére; azon leszünk, hogy a megkezdett munka, az értékteremtés ne szakadjon meg.
Azt is szeretnénk, ha még sokan gondolnák ugyanezt a Tarjáni Városlakóról!”

A szerkesztőség nevében:

Ercsényi Ferenc
alapító

Tarjáni Városlakó

szerkesztőbizottság:

Balás Róbert,

Kovács Bodor Sándor,

T. Pataki László,

Drexler Szilárd

Vaskor István

tördelőszerkesztő:
Moravszki András

alapító:

Ercsényi Ferenc

2008/01. szám

 

2008/2.szám

 

2008/3.szám

 

2008/4.szám

 

2007/01. szám

 

2007/2.szám

 

2007/3.szám

 

2007/4.szám

 

1.szam

 

2.szám

 

 Az Alapító engedélyével az újság digitális számai letölthetők INNEN!!!.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás