Csíksomlyó – Gyimesbükk
Az 1000 éves keleti határ, és a 30-as vasúti őrház
A Rákóczi vár lépcsője, melyen Lacz András csíkszentgyörgyi székely lovas katona 1789-ben lovával fel és onnan le lovagolt, egyetlen botlás nélkül.
Moldva, Palanca
Elkezdték a vár felújítását, újjáépítését
Ha igaz, akkor így fog kinézni jövőre.
A kontumáci Nagyboldogasszony kápolna
A contumac, contumeliosus melléknevek pedig makacs, csökönyös, gyalázkodó, szidalmazó, szégyenletest jelent. A Révai lexikonban ezt találjuk: makacsság, a bírói idézés elleni engedetlenség, meg nem jelenés. Contumacia annyi is mint vesztegzár. Révai l. IV.kötet 646.o
Contumulo, contumulare,…jelentése pedig sírdombbal befödni, betemetni.
A legrégibb adataink P. Reparolis Vicentius ferences (1764-1775), akit a vesztegzár lelkészének neveztek ki Csík-Gyimesre Mária Terézia utasítására. Ő volt az aki, madéfalvi veszedelem évében, 1764. szeptember 3-án engedélyt kért, hogy magánháznál mondhasson misét, és az akkor meglévő kevés létszámú gyermeket taníthassa. A királyi főkormányszék közbenjárásával az engedélyt meg is kapta. Ettől az időtől kezdve a vesztegzári (kontomáci) lelkészek egyúttal helybéli, valamint a határnál szolgálatot teljesítők gyermekeit is tanították.
A csíksomlyói Ferenc-rendi szerzetesek 1782-ben Gyimesben a vámhivatal közelében római katolikus templomot alapítanak.1782-ben Olti Péter csíkszentmiklósi plébános volt gyimesvölgyi terület lelki adminisztátora.. 1785. augusztus 19-én kelt királyi levélből 385 hívőről kapunk tudomást, amely valószínű, csak a vesztegzári őslakosokra vonatkozik.
A dokumentumok alapján 1782-ben kőből és téglából építették, és cseréppel van fedve a templom. Van egy kis tornya egy kis haranggal. Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték fel. 167 m2 területen fekszik. Elgondolkoztató az északi oldalán talált felirat: 1712. szeptember hónapban itt voltam figyelés alatt (egészségügyi) Karanteria-Karanta patak (örmény) felírás Kontumacia. Az évszám MDCCXII. Korábban létezett már az épület? Azt alakították át templommá? A főbejárattal átellenben, az út oldalán érdemes megfigyelni az épületet, mintha javítások, toldások lennének.
1783-ban szentelték fel a Gyimes völgyében élő hívek vallásos gondozására.
Xantus Géza szobrászművész „Gyimesi kálváriája”
„Salamon József gyimesbükki plébános kért fel, hogy szeretne egy helyi specifikus keresztutat készíttetni Gyimesbükkön. Az volt az elképzelés, hogy ezen a keresztúton minden stáció az ottani nép életének egy-egy momentumát, mozzanatát foglalná magába. Adott ő egy kéziratot, ami a gyimesi csángók életével foglalkozott, ezt vettem alapul, tulajdonképpen ezt illusztráltam. A keresztútsorozat két síkon halad. A felső részében a hagyományos Krisztus-szenvedés történet, alul pedig egy-egy mozzanat a gyimesi nép életéből”
„Hitünk és nemzetünk kapuja és megmaradásunk oszlopai. Az élet, a hit, a nemzet kapuját átlépő zarándok egy szellemi és lelki értékrendbe lép be, mely életünk alapköve, nemzetünk termőmagja, boldogságunk szent igéje, a gazdasági élet szülőágya, és vágyaink nemesítője: Isten, Haza, Család, Anyanyelv, Alkotás, Jog, Kultúra, Hagyomány, Egység, Szabadság, Jövő. Ez párosul a határhelyzetű évszámokkal: 1001, 896, 1031, 1772, 1860, 1222, 1823, 1687, 1677, 1956, 2013. Az évszámok kiemelkedő személyekhez kapcsolódnak: Szent István, Szent Imre, a nyelvújítók, gróf Széchenyi István, András király és az Aranybulla, Kölcsey Ferenc, Kájoni János, Bartók Béla, Petrás Ince János, Domokos Pál Péter, Kodály Zoltán, P. Domokos Kázmér és 1956 nagyjai. A kopjafa életjelei: Hit, Föld, Hold, anya, víz, apa, Nap, lány, fiú, tűz, csillag. A famunkát Kelemen Dénes, gelencei fafaragó készítette.”
Isten
„Megkerestem az Urat és meghallgatott engem, és minden félelemből kimentett engem.” (Zsoltárok 34,5)
Haza
„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.” – Tamási Áron
Család
„ Feleséged mint szépen termő szőlőtő oldalad mellett, fiaid mint olajfa csemeték asztalod körül, lám ilyen áldásban részesül az ember aki féli az Urat” – Zsolt. 128
Anyanyelv
„Nyelvében él, dalában érez a nemzet.” – Bartók Béla
Alkotás
„Minden nap annyit ér, amennyi értéket magából ki tud termelni. S addig él, amíg életét a saját erejével tudja táplálni. „ – Márton Áron püspök
Jog
„Az írott törvény mögött van egy másik, íratlan, s annak is igazságot kell szolgáltatni.” – Márai Sándor
Kultúra
„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elödők kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék úja meg újra meg nem szerzi magának.” – Kodály Zoltán
Hagyomány
„Édes hazámnak akartam szolgálni…” – Kájoni János
Egység
„Legyetek mindnyájan egyek.” – Jn. 17,21
Szabadság
„ Nem sokaság, hanem lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat”
Jövő
„…reménységgel teli jövőt szánok nektek.”
Tovább...
Határontúl – Kirckaldy és ami kimaradt
Határontúl – Highland Folk Museum
Határontúl – Loch Ness – Urquhart vára