A Szlovák Nemzeti Felkelés (SNP) múzeuma, az 1944-es esemény központi helyszínén található.
Ágyúk
Az első Szlovák Köztársaság magasabb katonai köreit már az 1943-as év során foglalkoztatta a szövetségesek oldalára való átállás. Elsősorban a szovjetek jöhettek számításba.
A szlovák nemzeti felkelésben a szlovák szakirodalom szerint körülbelül 50-60 ezer katona és 18 ezer partizán, a németek szerint körülbelül 14 ezer 500 katona és 2500 partizán vett részt. A felkelők oldalán harcolt többek között 3000 korábban ejtőernyővel ledobott szovjet partizán, 800 magyar, 400 francia, valamint 80 átállt német és számos más nemzetbeli, német hadifogságból megszökött katona is.
A múzeum változatos II. világháborús fegyver és egyenruha gyűjteménnyel rendelkezik
A felkelésnek máig megosztja a szlovák társadalmat, egy részről az egyik csoport azt vallja, hogy a felkelés meggyorsította a náci Németország vereségét, s Szlovákia számára lehetővé tette, hogy a második világháború győztesei közé tartozzék. A másik csoport viszont „külföldről importált cseh-lutheránus-zsidó-bolsevik puccsnak tartja a felkelést, mely az első független szlovák állam létezése ellen irányult, s minden rendes szlováknak szégyellnie kellene magát emiatt”
Tomáš Klubert, a Szlovák Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) történésze szerint egy haszna volt: „A felkelés ugyanakkor lehetetlenné tette Edvard Beneš számára, hogy a szlovákokat is a kollektív bűnösség elve alapján büntesse, mint a németeket és magyarokat, s azt is megakadályozta, hogy a két világháború közötti központosított Csehszlovák Köztársaságot újraélesszék”
Láger sakk
Partizán sakk
Skoda Lehký Tank vzor 38, „38-as könnyűharckocsi modell”
Német harcjármúvek a szabadtéri kiállításon
T-34 a második világháború egyik legsikeresebb harckocsitípusa
„eredeti” páncélvonat rész
Tovább...
Határontúl – Drezda 1.
Határontúl – Sächsische Schweiz – České Švýcarsko 2.
Határontúl – Sächsische Schweiz – České Švýcarsko 1.