2024-07-25

Tarjáni Képek

Fény(tény)képek Salgótarján és Nógrád vármegye jelenéből és múltjából. Jártamban – keltemben a világ.

Horpács

Hivatalos honlapja

Műemlékei

Volt Mikszáth-kuria, műemlék jellegű

Mikszáth Kálmán 1904-től élt a községben, a kuria a fia tervei alapján épült eklektikus stílusban 1906-ban. Az eredetileg emeletesre tervezett épületen 1910-ben végeztek még kisebb módosításokat. 1910-ben, Mikszáth halála után felesége, majd 1950-ig fia lakott a kuriában. Később kultúrház, orvosi rendelő, posta s a Községi Tanács volt az épületben. 1954-ben emeletén megnyílik a Mikszáth Emlékszoba, amely 1959-ben Emlékházzá bővült. 1964-től a Horpácsi Nevelőotthon kapott benne elhelyezést.

A két emeleti helyiséggel rendelkező L alakú épület faragott romhányi homokkőből készült, főhomlokzata előtt lépcsős feljáratú portikusszal. A timpanont és a magas attikát négy ionizáló fejezetű oszlop tartja. A főfal a portikusz szélességében kissé előreugrik, az oldalszárnyakon bábos attika látható. A kert felé hátranyúló szárny az épület jobb oldalán helyezkedik el. Két főbejárata az oszlopcsarnokból nyílik. Előcsarnokában szépen faragott, két faoszlopon nyugvó lépcső vezet az emeleti helyiségekhez. A két főbejárat között a falon Jókai Mórt ábrázoló bronzplakett és Mikszáth Kálmán halálának 50. évfordulóján elhelyezett márványtábla látható.

Volt Szontágh-Mikszáth-ház, Műemlék jellegű

Az eredetileg földszintes, ma klasszicista nyomokat mutató kuria Szontágh Pál volt, építési éve nem ismert. Mikszáth Kálmán 1904-ben vásárolta meg a hozzá tartozó birtokkal együtt, s az újabb kúria megépüléséig – 1906-ig – ebben lakott. Az épület egyemeletes, a kert felé középrizalittal készült. Főbejárata a főhomlokzat közepén, a lépcsőház bejárata az épület északi sarkán van elhelyezve. Mindkettő kőkeretes, egyenes záródású, közvetlenül a keret felett félköríves ablakokkal. A kerti rizalitba is benyúló nagyterem teknőboltozatos, többi helyisége síkmennyezetű.

Római Katolikus templom, Műemlék jellegű

A község korábbi templomát, mely fából készült, már 1715-ben említik. A mai, barokk stílusút 1740-ben kezdték építeni, s 1744-ben fejezték be. Harangjairól, melyek fa haranglábon voltak elhelyezve, 1727 és 1832-ből vannak adatok. A templom sekrestyéje közelebbről meg nem határozott évben földrengés következtében megsérült. A kegyhely egyhajós, előreugró középtornyos, szabályosan keletelt. Az egyszerűbb főhomlokzatot koronázópárkány osztja, a toronyhoz csatlakozó háromszögű oromfalak a homlokzati sík mögött állnak, a tornyot hegyes sisak fedi. Szentélye keskenyebb, a nyolcszög három oldalával záródó. A torony alatt nyíló kapuja kőkeretes, félkörös záródású, zárókővel és vállkövekkel díszített. Ablakai is félkörívvel záródnak. Déli oldalához sekrestye tartozik. Hajója eredetileg kétboltozatszakaszos volt. Boltozat helyett ma síkmennyezet fedi. Egyszerű fakarzata díszes merevítőkkel ellátott két faoszlopon nyugszik. Szentélye ötfiókos boltozattal készült.

Mikszáth Kálmán Emlékmúzeum

(2658 Horpács, Kossuth u. 2., tel.: 35/382-033)

Nyitva: Cs-V: 10-14h, A gondnok kérésre más időpontban is kinyit.
Állandó kiállítás: Mikszáth Kálmán életútja, horpácsi évei

1 thought on “Horpács

  1. Én Mikszáth adaptációkkal foglalkozom, szeretnék látni olyan könyveket amiket Mikszáth írt leginkább a Beszélő köntös Fejér Tamás rendezte változata és olyan filmeket, amiket az ő művei alapján rendeztek. pl. Szent Péter esernyője korai változata. A vén gazember és a Kisértet Lublón is, ha digitalizált formában elérhető lenne, annak örülnék.Előre is köszönöm a segitséget.De vannak hires nem látható alkotások is Egy megfagyott gyermek stb. ha ezek is elérhetőek lennének itt az jó lenne. A többi Mikszáth mű beszerzésénéltudnék én is segiteni. Május elején szeretnék elmenni Önökhöz Budapestről. Hogyan jutok el a legegyszerűbben?Kérem,írjanak

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .