Részletek -néhol átszerkesztve- egy 1963-ban megjelent városi kiadványból – köszönet érte Révai Péternek –
TANÁCSI IPAR
Nyomdaipari Vállalat
A Vállalat igen mostoha körülmények között a Volt Badacsony szálló és étterem helyiségeiben van elhelyezve. Az épület állapota évek óta romlik, állandó életveszélyt jelent a dinamikus rezgések következtében. – Ilyen mostoha körülmények között a vállalat dolgozói lelkiismeretes munkájának következtében ért el jelentős munkasikereket. – Itt készül a „Nógrádi Népújság” – a „Tarjáni Acél” és számos más kiadvány. – A vállalat vezetőségének szorgalmára jellemző, hogy Salgótarjánban a műanyag profillal, Balassagyarmaton egy lebontásra ítélt régi épület helyreállításával korszerű doboz üzemmel fejlesztette a vállalatot. A dobozüzem ma főleg textilgyáraknak szállít ízléses csomagoló anyagot, melyekben a magyar textilipari termékekei a világ minden tájára szállítják.
A vállalat jelenlegi tarthatatlan elhelyezésének láttán az illetékes szervek lehetővé tették, hogy a vállalat jelentőségének megfelelően a város központjában építendő új modern székházba költözzön.
Kézműipari Vállalat
1955-ben egy lelkes kis csoport a régi kislaktanya melléképületében kezdetleges munkaeszközökkel látott hozzá a ma már több. mint 210, főleg női dolgozói foglalkoztató üzem alapjajnak lerakásához.
Ma már modern és ma már újból szűk üzemben országos hírű vállalattá alakult, a sok-sok fáradozással létrehozott kézműipar. Minden szónál ékesebben beszélnek az alábbi számok és képek.
Az új üzemi épület
Készülnek a gyermekruhák
Patyolat
A salgótarjáni Patyolat Kelmefestő és Vegytisztító Vállalat 1953. április 15-én alakult egy régi, korszerűtlen kisipari üzemből a Rákóczi út 17 számú épületében.
1958. évben a régi Patyolattal párhuzamosan a Rákóczi út 227 szám alatt beindítottuk a gőzmosodát, amely Nógrád megyében eddig ismeretlen szolgáltatás bevezetését tette lehetővé. Ez az üzem minden tekintetben (gépi berendezéseivel kultúrterem, ebédlő, zuhanyozók, öltözők, stb.) a Nógrád megyei helyi ipari vállalatok között a legkorszerűbb lett.
1959-ben a régi kis üzemet a Rákóczi út 17. száni alatt felszámoltuk és teljes egészében áttelepítettük a gőzmosodába. Ezáltal a termelékenység és a munkamorál javult. Az áttelepítéssel egyidejűleg két üzemrészt és egy üzlethelyiséget felszabadítottunk a város központjában, majd átadtuk a Kézműipari Vállalatnak.
Bővítettük a ruha átvevő fiókhálózatot.
1959-ben beszereztünk két darab import felsőruha vasalógépet, melynek következtében a vasalás minősége és elkészülési határideje lényegesen javult, illetve megrövidült.
1959-ben a vállalat egy darab 1,8 tonnás csukott tehergépkocsit vásárolt a szállítás meggyorsítása érdekében.
Salgótarjáni Vegyesipari és Javító Vállalat
A Vegyesipari és Javító Vállalat termelése négy év alatt két és félszeresére emelkedett. A vállalat össz. termelésének 71,2 %-át ma is a vastömegcikk adja. A gépjárműjavítás részesedése 12 %, a finommechanikai részleg 10,5 %, az asztalos részlegé 6,3 %.
Jelentős változás történt a Vegyesipari és Javító Vállalat életében az 1962 év folyamán. A városközpontban elhelyezkedő finommechanikai részleget át kellett telepíteni, a kultúrház építése miatt.
A vállalat részére a volt Szeszforgalmi Vállalat Szabadság téri telephelyét adtuk át, ahol jielentős átalakítással modern, korszerű üzem létesült. Továbbra is fenn kell tartani a Karancs utcai vastömegcikk részleget, amely behordó szalag, földelővas, állatvakaró, drotfonat készítéssel, vasipari javítással foglalkozik. Ugyanígy fenntartja a Bartók Béla úti autójavító részleget és a Rákóczi úti asztalos műhelyt is.
Tervünk, hogy a vállalat részére új központi telephelyet alakítunk ki, mivel a városrendezés miatt a fentiekben felsorolt részlegek is áttelepítésre kerülnek.
Az új telephely kialakításakor figyelembe vesszük a várható fejlődést a TV készülékek számánál, háztartási gépeknél és a gépjárműveknél.
A vastömegcikk részleg továbbfejlesztésénél számítunk a nagyipari hulladékanyagok hasznosítására.
Ingatlankezelő Vállalat
Az évről-évre emelkedő lakásszám fokozottabb feladat elé állítja az Ingatlankezelő Vállalatot. A régi bérlemények avulása, meghibásodása miatt a vállalat karbantartó részlegének időbeni és minőségi munkájat, tervszerüen javítani kell. Az elmúlt négy esztendő alatt a vállalatnál működő szakmunkások és segédmunkások, műszaki és ügyviteli dolgozók egyre nagyobb gyakorlatra tesznek szert és alkalmassá válnak arra, hogy a város fejlődésével együtt haladva a város jelentős építményeit szocialista módon tudják kezelni és megőrizni.
A vállalat fejlődésében jelentős esemény, hogy 1961 ében kezelésbe vette Nagybátony bányavárost. 1962-ben kezelésbe veszi Salgótarján város és a salgótarjáni járás területén lévő, ma még bányai kezelésben álló épületingatlanokat is. A vállalatnak ezzel lényegesen nagyobb feladatokat kell megoldania és ennek következtében szinte teljes átszervezése szükséges.
Szép eredményeket értek el a bérházak és egyéb bérlemények karbantartásánál, és csinosításánál, a házi rend betartásánál.
Még élőbbé akarjuk tenni az elkövetkező években a házfelügyelők munkáját, a lakóbizottságok tevékenységét. Tovább kívánjuk fejleszteni a bérházak környékének rendezése terén elindított szépítési mozgalmat, a bérlemények, parkok szocialista megőrzésbe és kezelésbe adását.
Az Ingatlankezelő Vállalat részére a jelenlegi telephely lebontása miatt és további fejlesztés miatt, új telephelyet fogunk biztosítani.
Kisipari szövetkezetek
A Salgótarjáni Kisipari Termelőszövetkezetek többségükben 1951-ben alakultak. Közős társulás útján jött létre a Lakáskarbantartó KTSZ, a Ruházati KTSZ a Cipész KTSZ, a Szolgáltató KTSZ és később a Faipari KTSZ.
A Kisipari Termelőszövetkezetek azzal a céllal alakultak, hogy a lakosság szolgatatását bővítsék és szocialista módon termeljenek. Az alakulás idején elég kezdetleges termelőeszközökkel rendelkeztek, amelyekkel igen nehéz volt a magasabb termelékenységet biztosítani, Fokozottabb munkára volt szükség ahhoz, hogy gyarapítani tudják közös vagyonukat, melynek egy részét fejlettebb termelő eszközök beszerzésére fordították.
A közös munka eredményei biztatóak, mind a termelést, mind a lakossá; igényeinek kielégítését tekintve. A lakosság egyre jobban bizalmába fogadta a KTSZ-ek tevékenységét és megrendelésein keresztül biztosította a további fejlődést.
Az utóbbi évek alatt a KTSZ-ek igen nagy mértékben megerősödtek, mind létszámban, mind termelési eszközökben. A megerősödés következtében nem volt elég a közvetlen lakosság által biztosított munka és így az állami vállalatoknak és közületeknek is végeztek munkát. Az állami és közületi munkák egyes KTSZ-nél előbbre kerültek a lakosság szolgáltatásánál, emiatt szabályozni kellett a termelést, a lakosság érdekében.
Az elkövetkezendő időben a termelőeszközök fejlesztésével még jobban kell biztosítani a lakosság széleskörű, kultúrált, mindenre kiterjedő szolgáltatását.
Cipész KTSZ
A ktsz 1962. évben régi üzemterületének szanálása miatt új telephelyet vásárolt a Karancs út és a Május 1 út sarkán. A megvásárolt épületet modern üzemházzá alakította át 120 000 Ft-os költséggel. Az átalakítási munkákból a ktsz tagjai szinte egy emberként, önzetlen társadalmi munkával kivették részüket.
Közel 200 000 Ft-os gépi beruházást valósítottak meg saját erőből, hitel nélkül, műszaki és technológiai fejlesztés érdekében.
Új, modern épületrészt kapott a ktsz a régi vásártéren és a Házi Ferenc úton.
Ruházati KTSZ
Salgótarján város szabó kisiparosainak zöme, szám szerint 23 fő 1951. április 23-án alakította meg közös társulás útján a szövetkezetet. Ettől az időtől fogva állandóan gyarapodott, erősödött a ktsz és már több mint 10 éve működve komoly termelési volumennel vesz részt a szocializmus építésében.
A szövetkezet tevékenységi köre a szabó szakmára terjed ki, polgári és egyenruházati méretes női, férfi és gyermekruházatok készítése, ruházati javítások, és konfekció termelése. A termelés aránya egyre inkább eltolódik a lakosság igényeinek kielégítése felé, és konfekcióipari termelése is egyre inkább a kissorozatok gyártását végzi, amely főleg a helyi szükségletek kielégítését szolgálja.
Az utóbbi években a textilruházat terén a konfekcióipar óriási méretekben javult népgazdaságunkban úgy minőség, mind választék illetve mennyiség tekintetében. Ennek ellenére a ruházati ktsz-nél mégis fellendülés tapasztalható, nemcsak a termelés volumenének növekedésében hanem ezen belül a mértékutáni rendelés alapján végzett termelés arányában is.
Izléses gyártmányairól híres a salgótarjáni Ruházati KTSZ
Az egyre növekvő igények kielégítését, a lakosság közvetlenebb ellátását célozzák a fiókhálózat bővítése, a választékok növelése, a minőségi munka fokozása.
Az eltelt négy év alatt 3 újabb fiókkal növeltük üzlethelyiségeink számát, amelyekből 2 a város területére, egy pedig Somoskőújfalura esik. Az egyes részlegek a város különböző pontjain vannak elhelyezve. A részlegek száma 8.
A felsőruházati termékeken kívül 1960-tól bútorhuzatok varrását és 1961. évtől pedig férfi ingek mértékutáni készítését, javítását is végezzük. Minőségi munka javítása érdekében szabászaink állandó képzésével szorosan követjük a legújabb divatot. Minőségi kifogások az utóbbi években elenyésző számuak voltak.
Szolgáltató KTSZ
A KTSZ profiljához tartozik a női-férfi fodrászat, kozmetikai, fényképkészítés, órajavítás, villanyszerelés, motortekercselés, 1962. október 1-től pedig a boyszolgálat és a takarítás is.
A város területén ;jelenleg 8 férfi, 5 női fodrászüzletet 3 fényképész műtermet, 1 órás, 1 villanyszerelő és 1 motortekercselő üzletet, illetve műhelyt üzemeltet. A ktsz-ben dolgozók össz. létszáma 130 fő.
Szépítkezés után
1958 óta modern férfi és női fodrász üzlethelyiségeket kapott a ktsz a vásártéri új lakótelepen. A városközpontban lebontásra kerül a női és férfi fodrászüzlet, melyet ideiglenesen a volt finommechanikai épületben helyeztünk el.
Faipari KTSZ
A KTSZ eredetileg a Salgótarjáni Lakáskarbantartó és Építő KTSZ asztalos részlegét képezte. 1959. október 1-én önálló szövetkezetté alakult 20 fő termelő létszámmal. A szövetkezet közületek részére irodai, üzleti, gyógyszertári, várótermi valamint raktári berendezéseket és különböző faipari javításokat végez. A lakosság részére hálószoba, kombinált, és egyedi, bútordarabokat készít.
1961. márciusában kárpitos részleggel bővítettük a szövetkezet profilját, így lehetővé vált a lakosság részére komplett lakásberendezési tárgyak készítése. 1961. I. negyedévében a szövetkezet bekapcsolódott a 13elker. szállítás – hálózatba, rúgós-sezlonok és könyvszekrények, valamint asztalok készítésével. A szövetkezet már két ízben kiállításon mutatta be a közönségnek új, modern termékeit. A bemutatott termékek minden esetben megnyerték az érdeklődők tetszését.
A szövetkezet működését és fejlődését megnehezíti, hogy műhelyei a város különböző helyén vannak szétszórva. A városrendezés során a szövetkezet a Rákóczi út 149 szám alatt uj telephelyet kapott, amely alkalmas arra, hogy a szétszórt részlegeit központosítsa.
A szövetkezet átlagosan 1 havi keresetnek megfelelő nyereségrészesedést osztott évenként és tagonként.
Idegenforgalom
FOLYT. KÖV.
Tovább...
Határontúl – Az Alpok megkerülése IX.
Határontúl – Az Alpok megkerülése VIII.
Határontúl – Az Alpok megkerülése VII.